понеділок, 12 січня 2015 р.

Фото кабінет хімії


                              Кабінет хімії                           







                           Відкритий урок















Кабінет хімії

                                       Конспект уроку у 9 класі
Тема уроку: Йонні рівняння
Мета уроку: Перевірити  як учні  розуміють  такі поняття: розчин, розчинення, насичені і ненасичені розчини, концентровані і розбавлені, масова частка розчиненої речовини, електроліти і неелектроліти, електролітична дисоціація, основні положення теорії електролітичної дисоціації, кислоти, основи, солі, сильні і слабкі електроліти, умови, за яких реакції обміну відбуваються до кінця.
        За допомогою конкурсів перевірити як учні вміють записувати дисоціацію сполук та основі цього обчислювати відносну молекулярну масу, розв’язувати розрахункові задачі, користуючись поняттям масова частка розчиненої речовини.
       Закріпити вміння складати рівняння реакцій обміну між електролітами, записувати у молекулярній, повній і скороченій йонних формах.
       Навчити учнів на основі скорочених йонних рівнянь писати молекулярні рівняння та повні йонні.
Тип уроку: Комбінований
Обладнання: Таблиця „Розчинність солей, кислот і основ у воді”, розчини: карбонат натрію, хлорид барію, сульфатна кислота,  метиловий оранжевий, вода.

Хід уроку
І. Перевірка раніше засвоєних знань.
    а) "мозкова атака”
1. Що таке розчини?
2. Які бувають розчини?
3. Що таке масова частка розчиненої речовини?
4. Що таке електроліти, неелектроліти? Навести приклади.
5. Що таке електролітична дисоціація?
6. Основні положення теорії електролітичної дисоціації.
7. Що таке кислоти, основи, солі?
8. Сильні і слабкі  електроліти – в чому полягає відмінність?
9. За яких умов реакції обміну відбуваються до кінця?
    б) методом письмової роботи
Конкурс „хто швидше розв’яже задачу?”
Скільки грамів натрій гідроксиду міститься в 50 мл. 10% розчину, якщо його густина дорівнює 1,11г/мл?
1. m(роз-ну) = 1,11г/мл  50 мл = 55,5 г.
2. m( NaOH)= 0,1     55,5 = 5,55г.
Конкурс капітанів «Хто швидше обчислить відносну молекулярну масу речовини, яка продисоціювала на йони:
   ?      Na++Cl-;                      ?       Na++OH-;                    ?       H++Cl-;
(58,5)                                              (40)                                        (36,5)
II Мотивація  навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети і завдань уроку.
 На минулому уроці ми навчилися записувати рівняння реакцій обміну між електролітами у молекулярній, повній і скороченій йонних формах.
 А зараз виконаємо таке завдання: користуючись таблицею розчинності, напишіть молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння реакцій між речовинами. Роздаю карточки із завданням 6 варіантів кожній команді.(звучить музика)
 Хто швидше виконав, той на дошці записує вірну відповідь, а консультанти (2 учні) перевіряють. (1 бал)
Оскільки електроліти в розчинах розщеплюються на йони, то й реакції між електролітами відбуваються за участю йонів
Тому і тема уроку: Йонні рівняння .
III. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
Взаємодію йонів у розчині називають йонною реакцією.
Завдання (2,стор 70,72) На основі скорочених йонних напишіть молекулярні рівняння реакцій і повні йонні.
Виконують учні 1 і 4 парт кожного ряду.
   А) Zn2++2OH-=Zn(OH)2
         ZnSO4+2NaOH=Zn(OH)2+Na2SO4
              Zn2++SO42-+2Na++2OH-=Zn(OH)2+2Na++SO42-
                    Учні 2 і 5 парт
    Б)   2H++S2-=H2S
          K2S+H2SO4=K2SO4+H2S
           2K++S2-+2H++SO42-=2K++SO42-+H2S
                     Учні 3 і 6 парт
   В)   H++OH-=H2O
          HCl+NaOH=NaCl+H2O
          H++Cl- +Na++OH- =Na++Cl- +H2O
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
А зараз проведемо хімічну гру.
4 учні мають склянки з написами: «Вода», «Газ-вода», « Вода з сиропом», «Молоко».
1 учень (змучено)       Спекотно тут. Я хочу пити.
                                      У кого б води просити?

2 учень                         Я б не проти, щоб у воду
                                      Пропустили це-о-два
                                      Вийшла б всім уже відома
                                      Найсмачніша газ-вода

3 учень                         Ой, а я люблю солодку
                                       Воду пити  залюбки!
                                       Дали б ви мені сиропу
                                       До смачної газ-води.

4 учень                          Що вода! Вона усюди:
                                       У морях і у ставках
                                       Краще всього, кажуть люди
                                       Нам попити молока! 
Виходить Чародій з колбою, що містить прозору рідину.

Чародій                           Чудеса мені під силу,
                                          Бо я хімію люблю.
                                          Підставляйте склянки швидше
                                         Примхи всіх задовільню.
Підходить до кожного учня і наливає рідину з колби, промовляючи.
            До учнів:               Ось вода, ось газировка,
                                           Ще й з сиропом смакота!
                                           Візьміть, діти, для здоров’я
                                            І скляночку молока.
                                            Щоб усе це пояснити.
                                            Хімію вам раджу   вчити.
                                             І наука не проста.
                                             Вам відкриє чудеса!                                      
                                     
                                               
Чотири таємниці, ви тільки що спостерігали. Для найбільш цікавих і бажаючих знати скажу:  у 1 склянці – чиста вода, у 2 – розчин соди, 3 – містила слабкий розчин метилоранжу, 4 – розчин хлориду барію. Що долив у кожну склянку  Чародій? Записати у молекулярній, повній і скороченій йонних формах можливі рівняння  реакцій, які відбулися              
                       2. Na2CO3+H2SO4   =   Na2SO4+H2O+CO2
                       2Na++CO32- +2H++SO42- =2Na++SO42- +H2O+CO2
                      CO32- +2H+ = H2O+CO2

                  4. BaCl2+H2SO4 = BaSO4 +2HCl
                      Ba2++2Cl-  +2H+ +SO42- = BaSO4+2H++2Cl-
                      Ba2++SO42-  = BaSO4
V.Підсумок уроку і домашнє завдання.
  На уроці ми навчилися на основі скорочених йонних рівнянь складати молекулярні та повні йонні рівняння реакцій.
 Домашнє завдання  &21, повторити періодичний закон, періоди і групи(  2,3)
  2 рівень –завдання 128
  3рівень-завдання 129
  4 рівень –завдання  130,131.
 

           Міський семінар вчителів хімії

                                                    Дата проведення семінару
                                                                10.04.2014
План семінару
10.00 -    Збір учасників 
семінару              
10.10 -    Презентація  «Екологічне  виховання учнів на уроках хімії»
10.20 -    Демонстрація фільму  «Зробимо наше  місто чистим»
10.30 -    Доповідь  «Джерела питної води у Червонограді»
11.00 -     Круглий стіл 

пʼятниця, 9 січня 2015 р.

Розмова зі Землею

                                          

            Мені ласкаво усміхався сонячний  літній день. Я йшла полем і милувалася красою синіх  волошок, червоних маків, золотих пшеничних колосків. У моїх руках красувався великий запашний букет польових квітів. Зриваючи їх ранила їм стебла і корінці. Враз я почула шепіт. Озирнулася довкола – нема нікого. Хто ж це мене гукає? Я нахилилася і почула дивні звуки:
 - Дівчинко, не лякайся, це я – Земля.
 - А хіба ти вмієш говорити?
- Так, але не всі мене чують, - відповіла вона.
- Подивися, ось там на галявині догоряє вогнище, яке знищує мене. Люди вносять надмірну кількість добрив, висушують, неправильно обробляють і тим мені шкодять. Дбайливі господарі, які насаджують зелені рослини, дотримуються сівозміни, правильно обробляють, продовжують мені життя. Тоді я віддячую їм сторицею. Ти теж мені допомагай, не зривай  без потреби моєї краси, не виминай  моїх безкраїх лугів. Адже в них живуть усілякі комашки, які  корисні для мого життя.
- Щиро дякую, Земле, за відверту розмову. Я буду завжди тебе оберігати.
             Тепер я всім розповідаю про свою розмову на пшеничному полі з Землею. Можливо і ви прислухаєтеся і почуєте, як вона благає нас  любити і оберігати її...
                                                                                       Ольга Бучек

                              Цікаві запитання і відповіді

                         Чим знешкодити розлиту ртуть?

Розлита ртуть починає повільно випаровуватися. Ртутна пара згубно діє на живі організми. У людей поступово розвивається тяжке хронічне отруєння. Кришаться і випадають зуби, випадає волосся, людина чахне. Процес цієї смертельної хвороби дуже нагадує туберкульоз.
Коли рідка ртуть проливається на стіл або підлогу, її треба ретельно зібрати і нейтралізувати. Великі краплі ртуті збирають на папірець, маленькі визбирують мідним прутиком – ртуть з міддю утворює амальгаму. Ще краще краплі ртуті збирати металевим стержнем попередньо охолодженим «сухим льодом» - тоді ртуть примерзне до холодного металу. Ртуть, що закотилася в щілини, нейтралізують хімічним способом. Для цього всі щілин в столі чи підлозі засипають сірчаним цвітом, а ще краще заливають концентрованим розчином ферум (ІІІ) хлориду.

Етичні правила поводження  на Землі


•       Люби й шануй Землю, яка благо­словляє життя й управляє ним
•       Вважай кожний твій день на Зем­лі священним і святкуй зміну пір року
•       Не почувайся вищим за інші живі істоти й не поводься так, щоб вони зникли
•       Будь вдячним тваринам і росли­нам за їжу, яку вони тобі дають
•       Не занапащай і не забруднюй ба­гатств Землі зброєю війни
•       Не ганяйся за прибутками від ба­гатств Землі, а намагайся віднов­лювати її       
         виснажені сили
•       Не приховуй від себе й інших на­слідки твоєї діяльності на Землі
•       Не обкрадай майбутні поколін­ня, виснажуючи й забруднюючи Землю
•       Споживай дари Землі помірно, бо всі її мешканці мають рівні права на її багатства
                                                       Е. Калленбах, німецький філософ і еколог

Хімічний дослід- Взаємодія ферум хлориду і калій роданіду


четвер, 8 січня 2015 р.

Дослід "Електроліз купрум (ІІ) сульфату


Навчальний фільм до теми "Джерела вуглеводневої сировини. Кам'яне вугілля."


Поради для батьків

Із книги Террі Меллоу "Монтессорі й ваша дитини"
≈ Ніколи не підганяйте і не підштовхуйте вашу дитину. Ритм життя її відрізняється від вашого, він повільніший.
≈ Дитина вчиться лише на власному досвіді. Для дорослого є важливим результат дії, а для дитини - процес. Не припиняйте раптово будь-якої роботи вашого сина чи доньки.
≈ Вашій дитині потрібна свобода для здобуття власного досвіду.
≈ Шанс на успіх, постійна підтримка і розуміння з боку дорослого потрібні кожній дитині.
≈ Памятайте, що гаслом Монтессорі-педагогіки були слова: "Допоможіть мені це зробити самому".

Поради батькам, що допомагають дітям учитися

1. Намагайтеся займатися з дитиною так, щоб вона не нудьгувала під час занять.
2. Повторюйте вправи. Розвиток розумових здібностей дитини визначають час і практика. Якщо якась вправа не виходить, зробіть перерву, поверніться до неї пізніше або запропонуйте дитьині легший варіант завдання.
3. Не виявляйте зайвої троивоги з приводу недостатніх успіхів і незначного просування або навіть деякого регресу вашої дитини.
4. Будьте терплячими, не поспішайте, не давайте вашій дитині завдань, що виходять за межі її інтелектуальних можливостей.
5. У заняттях з дитиною треба знати міру. Не змушуйте дитину виконувати вправу, якщо вона весь час крутиться, стомилася, неврівноважена. Спробуйе визначити межі витривалості дитини, збільшуйте триваліть занять щоразу на невеликий відрізок часу.
6. Бажано використовувати ігрові форми занять, оскільки діти погано сприймають чітко регламентовані, повторювані, монотонні заняття.
7. Уникайте несхвальної оцінки, знаходьте слово підтримки, частіше хваліть дитину за терпіння, наполегливість тощо. Ніколи не порівнюйте дитину з іншими дітьми. Формуйте в неї впевненість у своїх силах, високу самооцінку.
8. Необхідно памятати, що покарання за неправильне розвязанння завдань буде останнім і найменш ефективним способом, що завжди викликає в дитини негативні емоції.

Пам'ятка для батьків

Можливі причини складностей у навчанні дітей
1. Дитина нездорова.
2. Учень швидко стомлюється, а регулювати свій темп неспроможний.
3. Батьки не вміють допомогти учневі або ставляться до нього як до дорослого (пояснять один раз, вважаючи, що цього достатньо) або як до малюкам - повторюють те саме бузліч разів.
4. Дорослі не вміють зацікавити дитину навчальною працею як захопливою грою.
5. Дитина не в змозі уважно працювати в школі і вдома, оскільки навчальна завантаженість для неї непосильна (не вироблені навички навчання).
6. Батьки надто пригнічують учня погрозами і покараннями. Не вміють своєчасно схвалити і підбадьорити маленьку людину.
7. Дорослі не вміють чітко пояснювати, давати ділові поради.
8. Батьки не дотримуються принципів єдності у навчанні: кожен навязує дитині свій стиль роботи.

Пам'ятка для батьків

Основні правила батьківської поведінки

1. Оцінюйте не особистість, почуття, думки дитини, а її вчинок.
2. Намагайтеся у спілкуванні з дитиною висловлювати почуття без оцінки (Я вважаю, Я відчуваю).
3. Порівнюйте дитину із собою рідними.
4. Використовуйте методику чотирьох кроків. Коли потрібно встановити обмеження:
- прийняття почуттів дитини;
- встановлення обмежень;
- альтернатива;
- право вибору.
5. Приймати дитину такою, якою вона є (позитивні її якості в залежності від ситуації стають негативними і навпаки). Наприклад, гнів може допомогти в ситуації, захистити себе тощо.
6. Нормальному розвиткові стосунків між рідними не повинні заважати періодичні негативні емоційні сплески, неминучі у нашому житті.
7. Памятайте, що у процесі виховання важлива роль відведена несвідомому в людині 9звички, наслідування, приклад, навіювання).
8. У стосунках з дитиною спирайтеся на позитивні якості особистості.
9. Не припускайте розходження між словами і власними діями: "Роби, як я", а не "Роби, як я кажу".

Харчові добавки