Конспект уроку у 9 класі
Тема уроку: Йонні рівняння
Мета уроку:
Перевірити як учні розуміють такі поняття: розчин, розчинення,
насичені і ненасичені розчини, концентровані і розбавлені, масова частка
розчиненої речовини, електроліти і неелектроліти, електролітична
дисоціація, основні положення теорії електролітичної дисоціації,
кислоти, основи, солі, сильні і слабкі електроліти, умови, за яких
реакції обміну відбуваються до кінця.
За допомогою конкурсів
перевірити як учні вміють записувати дисоціацію сполук та основі цього
обчислювати відносну молекулярну масу, розв’язувати розрахункові задачі,
користуючись поняттям масова частка розчиненої речовини.
Закріпити вміння складати рівняння реакцій обміну між електролітами,
записувати у молекулярній, повній і скороченій йонних формах.
Навчити учнів на основі скорочених йонних рівнянь писати молекулярні рівняння та повні йонні.
Тип уроку: Комбінований
Обладнання:
Таблиця „Розчинність солей, кислот і основ у воді”, розчини: карбонат
натрію, хлорид барію, сульфатна кислота, метиловий оранжевий, вода.
Хід уроку
І. Перевірка раніше засвоєних знань.
а) "мозкова атака”
1. Що таке розчини?
2. Які бувають розчини?
3. Що таке масова частка розчиненої речовини?
4. Що таке електроліти, неелектроліти? Навести приклади.
5. Що таке електролітична дисоціація?
6. Основні положення теорії електролітичної дисоціації.
7. Що таке кислоти, основи, солі?
8. Сильні і слабкі електроліти – в чому полягає відмінність?
9. За яких умов реакції обміну відбуваються до кінця?
б) методом письмової роботи
Конкурс „хто швидше розв’яже задачу?”
Скільки грамів натрій гідроксиду міститься в 50 мл. 10% розчину, якщо його густина дорівнює 1,11г/мл?
1. m(роз-ну) = 1,11г/мл 50 мл = 55,5 г.
2. m( NaOH)= 0,1 55,5 = 5,55г.
Конкурс капітанів «Хто швидше обчислить відносну молекулярну масу речовини, яка продисоціювала на йони:
? Na++Cl-; ? Na++OH-; ? H++Cl-;
(58,5) (40) (36,5)
II Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети і завдань уроку.
На
минулому уроці ми навчилися записувати рівняння реакцій обміну між
електролітами у молекулярній, повній і скороченій йонних формах.
А
зараз виконаємо таке завдання: користуючись таблицею розчинності,
напишіть молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння реакцій між
речовинами. Роздаю карточки із завданням 6 варіантів кожній
команді.(звучить музика)
Хто швидше виконав, той на дошці записує вірну відповідь, а консультанти (2 учні) перевіряють. (1 бал)
Оскільки електроліти в розчинах розщеплюються на йони, то й реакції між електролітами відбуваються за участю йонів
Тому і тема уроку: Йонні рівняння .
III. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
Взаємодію йонів у розчині називають йонною реакцією.
Завдання (2,стор 70,72) На основі скорочених йонних напишіть молекулярні рівняння реакцій і повні йонні.
Виконують учні 1 і 4 парт кожного ряду.
А) Zn2++2OH-=Zn(OH)2
ZnSO4+2NaOH=Zn(OH)2+Na2SO4
Zn2++SO42-+2Na++2OH-=Zn(OH)2+2Na++SO42-
Учні 2 і 5 парт
Б) 2H++S2-=H2S
K2S+H2SO4=K2SO4+H2S
2K++S2-+2H++SO42-=2K++SO42-+H2S
Учні 3 і 6 парт
В) H++OH-=H2O
HCl+NaOH=NaCl+H2O
H++Cl- +Na++OH- =Na++Cl- +H2O
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
А зараз проведемо хімічну гру.
4 учні мають склянки з написами: «Вода», «Газ-вода», « Вода з сиропом», «Молоко».
1 учень (змучено) Спекотно тут. Я хочу пити.
У кого б води просити?
2 учень Я б не проти, щоб у воду
Пропустили це-о-два
Вийшла б всім уже відома
Найсмачніша газ-вода
3 учень Ой, а я люблю солодку
Воду пити залюбки!
Дали б ви мені сиропу
До смачної газ-води.
4 учень Що вода! Вона усюди:
У морях і у ставках
Краще всього, кажуть люди
Нам попити молока!
Виходить Чародій з колбою, що містить прозору рідину.
Чародій Чудеса мені під силу,
Бо я хімію люблю.
Підставляйте склянки швидше
Примхи всіх задовільню.
Підходить до кожного учня і наливає рідину з колби, промовляючи.
До учнів: Ось вода, ось газировка,
Ще й з сиропом смакота!
Візьміть, діти, для здоров’я
І скляночку молока.
Щоб усе це пояснити.
Хімію вам раджу вчити.
І наука не проста.
Вам відкриє чудеса!
Чотири
таємниці, ви тільки що спостерігали. Для найбільш цікавих і бажаючих
знати скажу: у 1 склянці – чиста вода, у 2 – розчин соди, 3 – містила
слабкий розчин метилоранжу, 4 – розчин хлориду барію. Що долив у кожну
склянку Чародій? Записати у молекулярній, повній і скороченій йонних
формах можливі рівняння реакцій, які відбулися
2. Na2CO3+H2SO4 = Na2SO4+H2O+CO2
2Na++CO32- +2H++SO42- =2Na++SO42- +H2O+CO2
CO32- +2H+ = H2O+CO2
4. BaCl2+H2SO4 = BaSO4 +2HCl
Ba2++2Cl- +2H+ +SO42- = BaSO4+2H++2Cl-
Ba2++SO42- = BaSO4
V.Підсумок уроку і домашнє завдання.
На уроці ми навчилися на основі скорочених йонних рівнянь складати молекулярні та повні йонні рівняння реакцій.
Домашнє завдання &21, повторити періодичний закон, періоди і групи( 2,3)
2 рівень –завдання 128
3рівень-завдання 129
4 рівень –завдання 130,131.
Немає коментарів:
Дописати коментар